Cursus Filosofie & Levenskunst: Amor fati: liefde voor het lot!

Cursus Filosofie & Levenskunst: Amor fati: liefde voor het lot!
Cursusnummer:
251210
4
nov

Wat betekent het om te leven vanuit een diepe acceptatie van het leven? Kunnen we het hele leven omarmen: niet alleen de mooie kanten, maar ook de donkere, inclusief lijden, doodgaan en vergankelijkheid van alles en iedereen? Wat voor levenshouding is daarvoor nodig?

In de moderne tijd zijn we eraan gewend geraakt dat we veel naar onze hand kunnen zetten. We menen macht te hebben over ons leven. Lot is zo goed als verdwenen uit ons denken. Voorkeuren en verlangens bepalen dan de dagelijkse bril. De neiging bestaat het leven voorwaardelijk of selectief te benaderen, om alleen af te gaan op wat bevalt, en te vermijden wat niet bevalt. Maar hoe realistisch is deze wens? Is het lot echt verleden tijd?

Een optie is om onvoorwaardelijk het leven te beamen zoals het is, of minstens een poging daartoe te wagen. Waarom zouden we dat doen? En wanneer we dit doen, welke plaats krijgt dan lijden en ellende? Wat gebeurt er met hoop en het verlangen naar beter?

En niet onbelangrijk: is het leven wel het liefhebben waard? Niet iedereen zal daar volmondig ja op zeggen. Wat zijn hun bezwaren?

In deze cursus onderzoeken we levensaanvaarding en het spanningsveld tussen werkelijkheid en idealen. We doen dit aan de hand van met name Aristoteles, Spinoza, Schopenhauer, Nietzsche en Camus. Ook zullen we Oosters denken aan bod laten komen: Boeddhisme. Hoe dachten zij over levensdoel, veranderingen, vriendschap sluiten met jezelf, lijden, levensvreugde en creativiteit?

Naast inleidingen op de filosofen, bestaat de cursus uit het lezen en bespreken van teksten en een koppeling met de eigen ervaring.

4
nov
  • 7 sessies van 2 uur Toon details
    • 1: dinsdag 4 nov 2025 - 19:30 – OBA Javaplein – Zaal 3
    • 2: dinsdag 11 nov 2025 - 19:30 – OBA Javaplein – Zaal 3
    • 3: dinsdag 18 nov 2025 - 19:30 – OBA Javaplein – Zaal 3
    • 4: dinsdag 25 nov 2025 - 19:30 – OBA Javaplein – Zaal 3
    • 5: dinsdag 2 dec 2025 - 19:30 – OBA Javaplein – Zaal 3
    • 6: dinsdag 9 dec 2025 - 19:30 – OBA Javaplein – Zaal 3
    • 7: dinsdag 16 dec 2025 - 19:30 – OBA Javaplein – Zaal 3
  • Schrijf je tijdig in; op basis van het aantal inschrijvingen bepalen we of de cursus kan starten.
  • € 283,00
  • drs Dries Boele
  • OBA Javaplein Toon adres-info
    • OBA Javaplein

      Javaplein 2
      1094 HW AMSTERDAM
      Nederland